Co symbolizuje diamant? Nejen krásu, ale také lásku a jedinečnost

Po čem ženy touží? Jednou z mnoha správných odpovědí jsou nádherné briliantové šperky. Respektive šperky s pravými diamanty (briliant označuje typ broušení, v praxi se nemusí jednat o diamant – pozn. autora). Je to snad tím, že by dámy byly marnivé a nechaly se snadno uhranout leskem nejtvrdšího drahokamu na světě? Některé jistě ano, většinu však fascinuje symbolika. Diamant se objevoval v mnoha významných kulturách a lidé mu odjakživa přikládali až mystický význam.

Víte, co je diamant?

Diamant označuje čistý uhlík. Drahokam vzniká hluboko pod povrchem Země při teplotách kolem 1000 – 2000 °C. Než získá dokonalý tvar však chvíli trvá. Zásnubní prsteny s briliantem prochází komplikovaným procesem broušení, čistění a leštění. Výsledek však stojí za to.

Diamant v horoskopu

Z hlediska horoskopu je diamant přisuzován lidem, kteří se narodili v dubnu. Tedy některým lvům a býkům. A je stejně tvrdý a pevný jako tato znamení. Zároveň jim dodává na vytrvalosti a poskytuje ochranu před samolibostí.

Zásnubní prsten s briliantem je tajný sen většiny žen. | Foto: klenotyaurum.cz

Dokonalý dárek (nejen) k 60. výročí svatby

Rozhodně není náhoda, že diamantové šperky patří k nejoblíbenějším dárkům k 60. výročí svatby. Partneři, kteří spolu proplouvají životem déle než půl století, mají bezpochyby podobné vlastnosti jako drahokam.

Význam diamantu ve starých kulturách

Zajímavý je pohled na diamant očima jednotlivých národů. Zatímco staří Řekové drahokamy považovali za slzy bohů, Římané je pokládali za kousíčky spadlých hvězd. Pro hinduisty zase byly božskými dary– není proto divu, že je až úzkostlivě opečovávali. V západních kulturách kámen symbolizoval morální kvality a nebojácnost. Někdy také moudrost a světlo. A samozřejmě moc, odvahu a bohatství. V některých kulturách dokonce figuruje jako symbol evoluce. Zřejmě nejrozšířenější význam diamant získal jakožto symbol věčné, nehynoucí lásky. Vždyť v řeckých bájích Amor střílel šípy s diamantovými hroty a s jejich pomocí spojoval srdce lidí.

Publikováno: 22. 05. 2019

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Ticháková