Tipy a triky pro začínající rybáře

Máte už plné zuby neustálého shonu v práci a ne příliš příznivých zpráv, které se na nás hrnou z televizoru poslední rok? Chcete si občas odpočinout někde v přírodě? Co takhle zkusit příjemné s užitečným a začít rybařit?

Rybařina není věda

Rybaření je celkem nenáročný koníček. Pomineme-li vyšší pořizovací náklady na vybavení pro začátečníka, bude vám stačit čas od času přikoupit nástrahy, vlasec, krmení pro ryby a jednou za rok povolenku. V našich končinách má rybaření hluboce zakořeněnou tradici, a tak máte jistě ve svém okolí nějakého zkušeného rybáře, který vás vezme na svá oblíbená rybářská místa a poradí vám, v jakém rybářském spolku v okolí vás naučí základy rybaření.

Základy rybaření

V dnešní době je na internetu spousta videí pro začátečníky, jež vám mohou být inspirací. Nabízí různé tipy na to, jak si uvázat háček na vlasec, do jaké vody je nejvhodnější jaká nástraha, i tipy na rybaření nejen u nás, ale i třeba na moři.

Návnady

Nástrahy a návnady nekupujte jen podle toho, které se vám líbí. Každá ryba reaguje na jinou nástrahu, vždy je lepší mít sebou nástrahu přesně podle toho, na jakou rybu se chystáte. Někdy stač í jen taková maličkost, jako je změna barvy návnady, abyste se domů vrátili s úlovkem. Další trik, kterým obelstíte ryby, je vybrat návnadu, která je nejvíce podobná jejich přirozené potravě. Existují návnady nejrůznějších délek, šířek a provedení, když si o rybách něco zjistíte, budete vědět, jak na ně.

Ostatní vybavení

Nejen návnady je třeba vybírat dle kýženého úlovku. I pruty, vlasce a šňůry, ale i navijáky je třeba přizpůsobit. Ultralehkým kompaktním prutem určitě sumce z vody nevytáhnete. Stejně tak na oblíbený zájezd k moři na mořský rybolov se nemůžete vydat s pruty, které používáte na klasické sladkovodní vybavení. Tam si výbavu raději zapůjčte na místě, pořízení vybavení na mořský rybolov je opravdu finančně velmi nákladná záležitost.

Vlasce a šňůry

Jaký je mezi nimi rozdíl? Určitě v určení, na jakou rybu se s nimi vypravíte. Mají různé síly a citlivost – například monofilní šňůry nejsou tak vnímavé a lehce se natahují, jsou tak spíše vhodné na ryby, které návnadu z háčku okusují. Vyrábí se v několika barvách – určitě je vybírejte i podle toho. Nechcete přeci, aby byly viditelné pro ryby.

Ve správný čas na správném místě

Nezapomeňte na to, že na některé ryby se vyplatí si přivstat, protože nejlépe berou ráno, jiné ryby chytíte snadněji večer. Na moři má na aktivitu vliv i příliv a odliv.

Háčky

Háčky se naučte navázat doma, abyste se s nimi na rybách nezdržovali. Vždy používejte nové, dostatečně ostré háčky. Zní to logicky, ale někteří rybáři se ve snaze ušetřit, zbytečně připravují o úlovek.

Publikováno: 13. 10. 2021

Kategorie: Tipy

Autor: Barbora Ticháková