3 jednoduché kroky, které vám pomohou získat ztracené sebevědomí

Lidem ve vašem okolí sebevědomí rozhodně nechybí, tak proč se cítíte jako outsider? Pokud máte pocit, že věci nefungují podle vašich představ, všichni jsou ve všem lepší než vy, a že by vůbec bylo lepší, kdybyste se odebrali někam do ústraní, nepřestávejte číst. Sebevědomí není vrozená vlastnost – naopak ho můžete získat, respektive se k němu dopracovat. Cesta není snadná, ale výsledek stojí za to!

1. Nešetřete samochválou

Pamatujte, že nikdo vás nepochválí jako vy sami. Ačkoliv se říká, že „samochvála smrdí“, lidé s nízkým sebevědomím by se naopak měli chválit každý den. Vsadíme se, že si vždy najdete důvod, proč se poplácat po rameni a mírně si zvednout sebevědomí. Třeba za skvělou večeři, kterou vám ostatní členové rodiny tolik chválili. Ovšem pozor – aby měla samochvála smysl, musí být upřímná. Zkrátka a dobře jí musíte věřit. Zpočátku to není lehké, časem se ledy prolomí.

2. Hodnocení na svou osobu podrobte kritice

Netvrdíme, abyste názory svého okolí nebrali vážně. Naopak vás mohou posunout dál. Například když vám někdo řekne, že máte žluté zuby, měli byste o ně začít pečovat a zastavit se u dentálního specialisty nebo si pořídit populární bělicí pásky. Ale na druhou stranu k nim přistupujte kriticky a snažte se vždy přijít na skutečnou motivaci člověka, který vám řekl něco nepěkného. Chyba nemusí být ve vás, ale v něm.

3. Pracujte na menších projektech a úspěšně je dokončujte

Možná ke snížení vašeho sebevědomí přispěl fakt, že delší dobu děláte na projektu, který se vám nedaří dokončit podle plánu. Nemusí se přitom jednat o ryze profesní záležitosti, na sebevědomí může ubrat i stavba domu (dochází peníze, proto se staví pomalu apod.). Proto si každodenní rutinu proložte krátkodobými úkoly, z jejichž dokončení budete mít právem radost. Čím více věcí zvládnete, tím budete motivovanější k náročnějším úkonům. Hledáte moudro na závěr? Máte ho mít. Přestaňte se ptát, „jestli“ ztracené sebevědomí vůbec někdy najdete – správná otázka je „kdy“!

Publikováno: 22. 05. 2019

Kategorie: Osobní rozvoj