Příčiny dětské koliky a možnosti, jak ji řešit

Termín „kolika“ se obecně používá pro označení bolesti v dutině břišní. A dětská kolika je bezesporu jednou z nejčastějších příčin pláče miminka. Často se o ní píše také jako o tříměsíční kolice či babykolice. Někdo ji nazývá prdíky.

Jak poznáte, že miminko trápí kolika?

Dětská neboli kojenecká kolika alespoň jednou potrápí cca 30 % všech miminek, a to bez ohledu na pohlaví. Děje se tak během prvního půl roku života, obvykle mezi 2. a 3. měsícem věku (proto tříměsíční kolika). K typickým projevům patří záchvaty neutišitelného křiku, které skončí stejně náhle jako začínají. Jedná se o krajně nepříjemné stavy, kdy miminko pláče i dvě až tři hodiny – nejčastěji v ranních či večerních hodinách. Miminko, které trápí kolika, se všelijak ohýbá, napíná, snaží se přitáhnout nožičky směrem k bříšku a rudne v obličeji. V době mimo záchvaty však nejeví žádné známky nespokojenosti a naopak prospívá velmi dobře.

Co je příčinou dětské koliky?

Obvyklá příčina koliky tkví ve větším množství plynů v zažívacím traktu. Dětská kolika však může nastat i z jiných důvodů: například kvůli intolerance laktózy, metabolických vad, potíží s průchodností traktu, uskřinuté kýle či jiných onemocnění. Kolika je většinou považována za projevem nezralé trávicí soustavy, kdy plyny tlačí na střeva a vyvolávají bolesti bříška. V takovém případě jde o jednu z variant vývoje. Další možností je aerofagie, kdy kojenec při saní mléka současně nasává vzduch. Ten jej pak tlačí a způsobuje koliku. Naříkání se může stupňovat, protože miminko při pláči polyká další vzduch. Zřejmě vás překvapí, že jednou z možných příčin koliky je stres. Pokud v rodině panuje nervozita, dítě je podrážděné a může trpět kolikou. Případně na miminko přenáší nervozitu nezkušená maminka. Vzácnější příčinou je zmíněná intolerance laktózy. Oproti běžné kolice se však vyznačuje také dalšími příznaky: dítě je zjevně nespokojené i v době mimo záchvaty, nepřibývá na váze apod. Bližší informace o možném řešení najdete na detskekoliky.cz.

Publikováno: 12. 12. 2018 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Ticháková

Tagy: dětská kolika | intolerance laktózy | příčiny dětské koliky