Numulární ekzém – oč se jedná a jak si pomoci?

Ať už trpíte atopickým, dyshidrotickým či jiným ekzémem, každý z nich je nepříjemný a obtěžuje nás. To stejné platí u numulárního ekzému, který se objevuje jako opožděná zánětlivá reakce pokožky, kdy se její bariéra naruší a začne reagovat na různé mikroby. Jak takový ekzém poznat? A jak jej léčit a preventivně se proti němu bránit?

Projevy numulárního ekzému

Člověk ze všeho nejdříve pocítí výrazné svědění postižené oblasti. Žádné jiné příznaky zatím nemusí být. Následně se objeví oválné zarudlé plošky kůže s ostře a červeně ohraničenými okraji. Jejich běžná velikost je jeden až jeden a půl – klidně i více – centimetru. Vnitřní část se vyplní pupínky či puchýřky, které praskají, mokvají, nebo naopak – kůže je suchá a loupe se. Po zahojení ložiska nezůstává jizva, ale může se v místě změnit pigmentace.

Jak ekzém léčit a preventivně se bránit

Léčba ekzému spočívá v jeho rozsahu a povahy postiženého místa. Každý krém na tento problém, by měl obsahovat antimikrobiální a protizánětlivou složku. Pokud ekzém není rozšířený, ale mokvá, můžete si dopřát lázeň v hypermanganu či v 3% borové vodě. Po lázni se snažte, aby se kůže nevysušila, ale byla vláčná. Zkuste zinkovou mast nebo mast zvanou ichtoxyl. Ta sice moc nevoní, ale pomůže. Pokud nenastane zlepšení, vydejte se k lékaři pro kortikoidovvou mast. Nebojte se ji a namažte ji na ložiska tak často, jak vám lékař doporučí. Jakmile ložiska zmizí, kůži stále preventivně ošetřujte, aby se ekzém znovu neobjevil. Co je rozhodně méně žádoucí, je časté mytí pokožky sprchovými gely, které mění pH pokožky. Nakupte si Ph neutrální mýdla, ale i krémy. Nezapomeňte při úklidu či mytí nádobí na ochranné rukavice, abyste se vyhnuli styku s alergeny, které na pokožce mohou působit stejně jako při kontaktní dermatitidě. Další prevencí jsou bariérové krémy, které zajistí ochranný film a pokožka tak zůstane hydratovaná a mikrobům se tak nebude dařit.

Publikováno: 25. 06. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Ticháková