Tiskněte úsporněji: Ušetříte peníze a uděláte něco pro životní prostředí

Domácnost či kancelář, kde se v odpadkovém koši hromadí prázdné náplně do tiskárny, má to „zero waste“ hodně daleko. Popravdě totiž cartridge a tonery do směsného odpadu vůbec nepatří. V rámci ochrany životního prostředí by se měly náplně likvidovat ekologicky – spíše než do sběrného dvora je proto pošlete některému z prodejců, který tuto možnost bezplatně nabízí. Ještě lépe však uděláte, když výrazně snížíte celkovou spotřebu. Jak toho dosáhnout?

Tiskněte jen důležité dokumenty

Nejjednodušší a přitom nejefektivnějším způsobem snížení spotřeby barvy je méně častý tisk. Respektive tisk dokumentů, které budou v tištěné podobě skutečně zapotřebí. Projděte si teď vše, co vám za poslední rok vyjelo z tiskárny a zamyslete se nad tím, zda jste dané dokumenty využívali, nebo vám jen zabírají místo v šanonu na polici.

Pořiďte si správnou tiskárnu

Inkoustová tiskárna v akci za méně než tisíc korun se jeví jako nákup století, ale jen pro někoho, kdo tiskne spíše občas, a to jak černobíle, tak barevně. V případě častého tisku černobílých dokumentů je mnohem úspornější volbou laserová tiskárna. Pořizovací náklady jsou vyšší, ale časem se vám vrátí na úspoře za tonery.

Používejte alternativní náplně

Tisk není levná záležitost, ale nabízí se snadný způsob, jak ušetřit i více než 80 %. Používejte náplně z druhovýroby. Pro představu: nabízený toner ce285a stojí v akci pouze 254 Kč, což je o 86,47 méně než originál. Kvalita tisku je přitom srovnatelná, takže není co řešit. Ušetřit samozřejmě můžete také v případě, že používáte inkoustovou tiskárnu. Levné cartridge Lexmark či jiné značky jsou kvalitativně srovnatelné a jediný rozdíl je v ceně.

Tiskněte v úsporném režimu

Rada na závěr zní: není-li to bezpodmínečně nutné, nastavte si při tisku „horší“ kvalitu. Spotřebujete mnohem méně barvy. Anebo si rovnou nainstalujte některý z mnoha bezplatných prográmků pro optimalizaci tisku. Budete-li dodržovat všechna výše uvedená pravidla, poděkuje vám peněženka i matka příroda!

Publikováno: 17. 12. 2018

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Ticháková