Vymalujte si v bytě tak, abyste měli lepší náladu a vyšší produktivitu

Že jde psychická pohoda ruku v ruce se tím, jak vypadá prostředí, ve kterém se každý den pohybujeme, není žádné tajemství. Naši psychiku do značné míry ovlivňují především barvy. A protože zdi tvoří největší pohledovou část interiéru, měli bychom si dát velmi záležet na tom, jaké tóny zvolíme. Pokud na vás doma padají chmury a v rámci home office nezvládáte ani polovinu zadaných úkonů, vyberete si barvy, jež pozitivně ovlivní vaši náladu i výkonnost.

Začněte tím, že odstraníte vlhkost

Máte pocit, že je u vás doma poněkud vlhko? Skutečnou relativní vlhkost vzduchu zjistíte snadno pomocí vlhkoměru. Nadměrné vlhkosti, která způsobuje nepříjemný pocit chladu a současně narušuje psychickou pohodu (a navíc vede ke zdravotním neduhům v podobě alergií) se následně zbavíte pomocí odvlhčovače neboli vysoušeče vzduchu. Bohatou nabídku kvalitních přístrojů značky Master najdete na odvlhcovace.info.

Barva hraje druhé housle…

Psychologie barev je plná dogmat. Bílá reprezentuje čistotu a nevinnost, šedá je smutná… a žlutá povzbuzuje. Jenomže v praxi to takto jednoduše nefunguje. Vnímání působení jednotlivých barev je do značné míry subjektivní, a proto bychom se neměli stoprocentně upínat na striktní doporučení, ale vybírat spíše pocitově. Zda vás bude vybraná barva stimulovat, nebo naopak uklidňovat, totiž rozhoduje její intenzita. Neznamená to nic jiného, než že jedna a ta samá barva může mít dva protikladné účinky. Saturace samozřejmě není jediným kritériem výběru. Ustálená barevná pojetí fungují a barvy skutečně mají psychologický efekt. Resumé? Najděte si tu „svou“ barvu, která vám podvědomě vykouzlí úsměv na rtech nebo nažhaví mozkové závity. A malování v zimě se nebojte – od čeho máme mobilní horkovzdušná topidla? ;-)

Publikováno: 08. 03. 2023 / Aktualizováno: 03. 03. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Ticháková