Jak se naučit lépe koncentrovat?

Spoustě lidem dělá problém, když se musí delší dobu soustředit na práci. Pokud plníte časově náročnější úkoly, stává se, že začnete hledat jakoukoliv jinou vhodnou aktivitu, která bude příjemnější než plnění pracovních či studijních povinností. Ovšem tím snižujete efektivitu odvedené práce. Chcete se naučit lépe koncentrovat na učení nebo práci? Poradíme vám, jak na to. V následujících řádcích jsme pro vás sepsali pár rad a tipů, jak se lépe soustředit a podat tak lepší výkon.

Rozvrhněte si čas

Správný způsob, jak se začít efektivně soustředit na plnění povinností, je stanovit si dobu, po kterou budete daný úkol plnit. V ideálním případě od této doby naprosto oddělte sociální sítě, které by mohly odvést vaši pozornost. Osvědčený způsob, jak udržet pozornost, je například systém v duchu 25 minut práce a 5 minut pauzy. Určíte si 25 minut, kdy budete intenzivně pracovat a věnovat veškerou pozornost plnění úkolů, poté můžete na 5 minut „vypnout“. Důležité je tyto kroky dodržovat a po přestávce se zase vrátit do práce.

Zlepšete svůj jídelníček

O tom, jak se cítíme - a jak jsme produktivní při práci - rozhoduje i skladba jídelníčku. Spoustu skvělých produktů seženete například v eshopu Botanic. Stačí si vybrat sekci, která řeší nějaký problém (v našem případě s koncentrací). O kvalitě produktů a nakupování v eshopu vám prozradí více tato Botanic recenze na Ecoblogu.

Přednost mají prioritní úkoly

Z vlastní zkušenosti dávám přednost úkolům, které jsou časově omezené a musí být hotové do brzkého data. Zapište si prioritní úkoly dne a ty splňte hned na začátku. Tohle pravidlo platí nejen pro studium nebo práci, ale také pro osobní život.

Ukliďte si pracovní či studijní místo

Prostor, kde se učíte nebo pracujete, by měl být uklizený a čistý. Nemáme tím na mysli, abyste každý den věnovali úklidu, ale spíš to, aby kolem vás bylo méně věcí, které mají tendenci odvádět vaši pozornost.

Vyškrtněte hotový úkol

Nejedná se o nijak speciální způsob, ovšem pokud si úkoly sepíšete na papír a po splnění vyškrtnete, tak pocit z odvedené práce bude mnohem příjemnější. Navíc je daleko vyšší šance, že se rychleji pustíte do dalších úkolů.

Publikováno: 15. 02. 2023 / Aktualizováno: 08. 12. 2021

Kategorie: Osobní rozvoj

Autor: Barbora Ticháková