7 způsobů, jak pečovat o člověka, který se potýká se závislostí na drogách nebo alkoholu

Závislost na drogách a alkoholu se může zdát jako vzdálená, cizí realita, dokud se jeden z těchto stavů nezačne týkat někoho, koho máte rádi. V té době se vám může zdát, že tato zkušenost je nejen bolestně reálná, ale i jako živá noční můra. Váš přítel, rodinný příslušník nebo partner vám bude připadat úplně jiný, než jak jste ho znali dříve. Závislost se navíc natolik podepsala na vašich osobních vztazích, financích a emocionální pohodě, že nevidíte východisko.

Silnou iniciativou, kterou můžete převzít vy sami, je být zdrojem podpory pro svého blízkého. Vaše péče, pochopení a optimismus budou mít velký význam na jejich cestě k uzdravení. Navíc vám z dlouhodobého hlediska pomohou obnovit váš osobní, emocionální, sociální a duchovní život. Díky těmto pilířům máte vy i váš blízký šanci na lepší život navzdory závislosti.

Péče o člověka, který se potýká se závislostí, není v žádném případě jednoduchá. Určitě však můžete udělat několik věcí, které změní situaci. Zde je sedm nejlepších způsobů, jak je podpořit - a dát jim tak šanci na zdravý život bez zneužívání drog nebo alkoholu.

Přehodnoťte své znalosti o závislosti na alkoholu a drogách

I ty nejsoucitnější přístupy k drogové a alkoholové závislosti mohou být založeny na škodlivých mýtech nebo předpokladech. Všichni jsme byli médii a převládajícími společenskými názory ovlivněni, abychom si o závislosti mysleli určité věci. Je třeba vynaložit určité úsilí, abychom tyto mýty rozpoznali a utvářeli si úsudek o svých blízkých tak, aby nebyl tak přísný, impulzivní nebo zaujatý. Některé příklady mýtů, které přetrvávají o závislosti na drogách a alkoholu, jsou:

  • Že závislost na drogách nebo alkoholu se výrazně týká pouze lidí určitých demografických skupin, věku, pohlaví nebo sociálních vrstev.
  • Jednou z nejobtížněji přijímaných skutečností je, že závislost se může stát komukoli, a to z různých důvodů. Možná vám to pomůže vyrovnat se s tím, že se to stalo vašemu blízkému.

  • Že závislost na drogách a alkoholu jsou záměrné charakterové vady a že si člověk může snadno \"vybrat\" být závislý utrpení a trápení, které provázejí závislost na alkoholu a drogách, si žádný člověk dobrovolně nevybere Řada chování, které u svého blízkého pozorujete, když se nachází v bodě závislosti, není dobrovolná, ale nutkavá. Závislost není volba, ale nemoc, která postihuje mozek. Jednou z věcí, o kterou byste se měli se svým blízkým snažit, je obnovit jeho právo volby.

  • Že léčba závislosti je účinná pouze pro ty, kteří o ni dostatečně \"stojí\".
  • Člověk, který se potýká se závislostí na drogách nebo alkoholu, může chtít uzdravení víc než cokoli jiného na světě, ale to neznamená, že nebude mít potíže se k němu dostat. Za úspěšnou léčbou závislosti na drogách nebo alkoholu stojí mnoho faktorů - a tyto informace byste měli znát sami.

  • Že existuje jediné řešení závislosti na drogách a alkoholu. Za každým případem zneužívání drog a alkoholu se skrývá jiný příběh. V důsledku toho neexistuje jediná \"zázračná kulka\" nebo obecné řešení léčby závislosti. Budete muset zjistit, co je pro dotyčné lidi vhodné a jak lze zotavení udržet vzhledem k jedinečným individuálním okolnostem.

Bylo by dobré poradit se s informační službou o závislostech, abyste si rozšířili své znalosti o závislostech. Vyškolení odborníci vám řeknou vše, co potřebujete vědět o tom, jak vzniká závislost, a o tom, jak různé látky působí na uživatele. Znalosti jsou v boji se závislostí klíčové a vy budete chtít být při léčbě svého blízkého informovaní a mít jasnou hlavu.

Prozkoumejte základní problémy, které stojí za závislostí vašeho blízkého na alkoholu nebo drogách.

Další věc, kterou byste si měli uvědomit, je, že ani závislost na alkoholu, ani závislost na drogách nejsou věci, které se dějí náhodně. Ani jeden z těchto problémů není izolovaný a zneužívání návykových látek pravděpodobně souvisí s jiným problémem, který je pro všechny kromě uživatele neviditelný. Problémy v práci, problémy s financemi nebo napětí v mezilidských vztazích mohly být bodem obratu od příležitostného užívání ke zneužívání návykových látek.

Při péči o svého blízkého proto nezapomeňte na všechny tyto další otázky. Úplné zotavení zahrnuje více než jen detoxikaci od určité látky, ale také hojení dalších hluboce zakořeněných zranění. Buďte tu pro svého blízkého v míře, kterou si můžete dovolit. V případě potřeby vyhledejte odbornou pomoc, například lékaře nebo vyškoleného poradce.

Zjistěte, co se bude dít v rehabilitačním programu vašeho blízkého

Rehabilitační proces nevypadá u všech stejně Existují lůžkové programy, ambulantní programy a programy, které kombinují tyto dvě formy léčby. Odborníci posoudí, co přesně pacient potřebuje, a zavedou léčebný režim, který považují za vhodný.

Ústavní programy ve specializovaných rehabilitačních centrech trvají obvykle 30, 60 nebo 90 dní. Začínají důkladným lékařským a psychologickým vyšetřením pacienta. Poté pacient podstoupí detoxikaci, při níž se v bezpečném a kontrolovaném prostředí zvládnou jeho abstinenční příznaky.

Po detoxikaci se váš blízký zúčastní individuální nebo komunitní terapie. Poté jim bude poskytnuta pomoc při přechodu z léčebny do normálního a střízlivého života. To jsou věci, které můžete očekávat, že se spolu setkáte, a doufejme, že se na ně můžete emocionálně připravit.

Snažte se ovlivňovat, nikoliv ovládat

Řešení závislosti může být velmi náročné pro pečovatele i pro osobu, která s ní bojuje. Několikrát se může stát, že jako první budete v pokušení zvolit silový přístup, protože se zdá, že nic jiného nezabírá. Ale násilné chování, obviňování, zlobení se na ně nebo jakékoli lhaní v nich může vyvolat pocity viny, rozpaky, frustraci a hněv. Je možné, že je tyto pocity přivedou zpět k návykovým látkám - a navíc k pocitům nelibosti vůči vám.

Bude pro vás velkým přínosem, když své jednání přeorientujete z místa vlivu, nikoli z místa síly. Uvědomte si, že svého blízkého nemůžete vyvést z jeho stavu, ale že ho můžete ovlivnit k lepšímu. To je jeden ze způsobů, jak jim můžete pomoci získat zpět jejich agenturu od nebezpečných látek.

Nastavte zdravá omezení, která bude váš blízký dodržovat

To však neznamená, že byste měli schvalovat veškeré chování, které má destruktivní vliv na vás, vaše rodinné příslušníky a vaše společné přátele. Proto je důležité, abyste si stanovili hranice. Hranice mohou sloužit jako standardy správného chování, odpovědnosti a odpovědnosti za své činy. Nejsou určeny k uzavření vašeho blízkého, který bojuje se svou závislostí. Spíše mohou vytvořit vzorce, ve kterých může váš blízký znovu uplatnit svou vlastní vůli.

Na cestě ke střízlivosti můžete svému blízkému stanovit následující zdravé hranice:

  • Zaujměte rozhodný postoj proti násilnému chování, ať už fyzickému, nebo slovnímu.

  • Řekněte svému blízkému, že mu hodláte pomoci, ale že to nebude prostřednictvím lhaní nebo krytí.
  • Uveďte důsledky, pokud se budou chovat v rozporu s vašimi společnými hodnotami, například pokud přijdou pozdě na rodinné setkání nebo poškodí váš majetek.

Nepovažujte relaps za známku selhání

Lidé často posuzují úspěšnost protidrogové nebo protialkoholní odvykací léčby pouze na základě jednoho pobytu v lůžkovém zařízení. Pokud někdo, kdo se potýká se závislostí, recidivuje a vrací se k užívání návykových látek, má tendenci si myslet, že odvykací léčba nakonec selhala.

Zotavení z něčeho tak závažného, jako je závislost na drogách nebo alkoholu, je však zřídkakdy lineární, jednorázová zkušenost. Pokud váš blízký i po ukončení léčby recidivuje, neměli byste ho považovat za beznadějný případ nebo rehabilitaci za zcela neúčinnou. S jejich praxí a s vaší podporou budou schopni zcela změnit svůj život bez drog a alkoholu.

Buďte svému blízkému obhájcem před léčbou, během ní i po ní

Přes to všechno věřte v člověka, kterým váš blízký je a kterým by se nakonec mohl stát po léčbě. Udržujte s nimi důvěru a otevřenou komunikaci Mohou vás vnímat jako důvěrníka, vzor a někoho, kdo se může zasadit o jejich zlepšení. Děláte cennou práci pro ně, pro sebe i pro svou rodinu tím, že jim dáváte za pravdu.

Zjistěte, zda se můžete ke svému blízkému připojit při aktivitách po zotavení, jako je sport, práce v komunitě, hledání zaměstnání, bohoslužby a podobně. Brzy se opět postaví na nohy a budou připraveni vám poděkovat tím, že vám to oplatí.

Podporovat blízkého člověka, který je závislý na drogách nebo alkoholu, nebude snadné. Ale bude to stát za to, když je uvidíte zdravé, funkční a v jejich nejlepší formě.

Ani jeden z vás není v tomto těžkém boji sám. načerpejte sílu od těch, kteří bojovali se závislostí na drogách a alkoholu - a nakonec pro sebe získali lepší život. Přejeme vám, abyste společně dosáhli plného a komplexního zotavení!

Publikováno: 22. 02. 2023 / Aktualizováno: 09. 01. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Ticháková

Tagy: alkohol | drogy | léčba | závislost | zdraví | život