Jsou roušky a respirátory opravdu účinnou ochranu před covid-19?

Koronavirus a ochranné prostředky patří mezi nejfrekventovanější témata poslední doby. Není divu, ochrana zdraví před zákeřným onemocněním covid-19, které způsobuje koronavirus, je na prvním místě. Ale jak je rozdíl mezi jednotlivými prostředky? A ve kterém e-shopu mají roušky ve kterých se dobře dýchá?

Ochranné roušky na obličej

Mnozí si roušku pletou s magickým brněním, ale ve skutečnosti tomu tak není. Myslet si, že se po nasazení roušky veškerá nebezpečí rozplynou jako pára nad hrncem, by bylo velmi naivní. Na druhou stranu je mnohem lepší než nic. Představuje alespoň částečnou ochranu, a to především pro lidi, kteří nakažení nejsou – přenašeči v roušce nemohou snadno šířit covid kašláním a kýcháním. Účinnost jde ruku v ruce s typem roušky. Některé materiály samozřejmě chrání podstatně více než ostatní. Zároveň záleží i na tom, zda nositel roušky dodržuje všechna doporučená hygienická opatření související s jejím použitím.

Respirátory

Účinnost respirátoru závisí na ochranné třídě, do které je klasifikován. Nejúčinnější jsou respirátory třídy FFP3 – nabízí ochranu proti jedovatým pevným částicím nebo vodním aerosolem, riziky třídy III., biologickými sloučeninami, jedovatými, škodlivými částicemi a aerosolů, bakteriemi-TBC. Účinnost respirátoru FFP3 činí cca 98%.

Jaká ochrana dýchacích cest je nejlevnější?

S ohledem na fakt, že se jednorázové roušky a respirátory musí pravidelně měnit, jsou nejlevnější textilní – pratelné roušky. Stylové kousky opatření aktivním nano stříbrem najdete za skvělé ceny na rouskoshop.cz. V nabídce nechybí dámské roušky, roušky muže či děti. Veškeré zboží pochází z české produkce a je mimořádně kvalitní. Z bohaté nabídky potisků si vybere opravdu každý.

Publikováno: 09. 03. 2021 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Ticháková