Jak vybrat teleskop: Přehled základních typů a jejich vlastností

Napadlo vás, že si zkrátíte karanténu či lockdown novou zálibou a konečně se odhodláte k něčemu, co jste dlouho plánovali – k pozorování hvězdné oblohy. Znamenitá volba, jen mějte na paměti, že se neobejdete bez důležité pomůcky. Noční vidění vám skutečně stačit nebude, základním nástrojem samozvaných domácích astronomů je teleskop. Jak vybrat správný typ?

Základní rozdělení teleskopů

Současná nabídka astronomických neboli hvězdářských dalekohledů je velmi pestrá a určitě v ní najdete teleskop, který vám bude vyhovovat vlastnostmi i cenou. Jak se v nich vyznat? Nejdříve se seznamte s tím, jak teleskop funguje. Základní funkcí teleskopu je pozorování vzdálených předmětů. Dalekohled se skládá z objektivu, jehož funkcí je shromažďování světla a z okuláru – tím pozorujeme obraz podobně jako malé objekty lupou. Shromažďování světla probíhá na principu lomu a odrazu světla. S ohledem na specifika konstrukce lze teleskopy rozdělit na refraktory, reflektor a katodioptrické systémy. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zatímco objektiv refraktoru tvoří čočka (využívá principu lomu světla), objektiv reflektoru tvoří zrcadlo (využívá principu odrazu světla). Katodioptrické systémy vyžívají oba principy. Měli byste vědět, že: Dalekohledy s menším zvětšením mají obraz širší a stabilnější.  S malým zvětšením neuvidíte detaily na větší vzdálenost. U dalekohledů s větším zvětšením se zorné pole zužuje, dalekohledem tedy uvidíte omezený obraz na šířku. Navíc, větší zvětšení přináší také větší nestabilitu dalekohledu. Projevuje se například neostrým obrazem nebo větším úsilím, které je třeba vynaložit při pozorování.  Řešením je použití stativu.

Všechny typy mají svá pro i proti

Díky teleskopu poznáte vzdálené světy. Začněte měsícem, okolními planetami – a poté se třeba přesuňte ještě dál. Čočkový teleskop je dobrou volbou pro pozorování světlejších objektů, ale se zrcadlovým zase spatříte i plošně slabé objekty. Bez ohledu na to, který typ zvolíte (třeba nakonec oba), budete z pozorování noční oblohy nadšeni.

Publikováno: 02. 02. 2021

Kategorie: Tipy

Autor: Barbora Ticháková