Objevte sílu léčivých bylin

Nejstarší záznamy o využívání bylin pochází už ze Starověkého Egypta z doby téměř 3 000 let př.n.l. Vždyť i židovský král Šalamoun si vedl vlastní herbář. Našim předkům nezbývalo nic jiného než hledat pomoc v přírodě. Počátky dnešní farmakologie sahají až do období středověku a první farmakologové se zaměřovali na extrakty z léčivých rostlin. Teprve rozvoj chemie a dalších vyspělých věd v minulém století začal vytlačovat původní výtažky z bylin a nahrazovat je uměle vytvořenými léky.

Bylinky z celého světa

Rozvoj techniky a komunikace pomohl zpřístupnit celý svět a umožnil nám objevovat a dovážet bylinky i z jiných lokalit. Jedna z nejcennějších přírodních lékáren na Zemi je amazonská džungle a flóra And, a to zejména v Peru. Rostliny z těchto oblastí mají nezastupitelnou úlohu v léčbě některých onemocnění. Vzhledem k panenské přírodě andských oblastí nejsou znečištěny vlivem špatného životního prostředí a jejich unikátní vlastnosti jsou předmětem zájmu mnoha vědců a farmaceutických společností. Naštěstí se zatím nepodařilo vytvořit jejich léčivé složky chemicky, protože příroda se prostě nahradit nedá. Dnešní populace má k dispozici spoustu moderních farmaceutických produktů na léčbu nejrůznějších chorob a už zapomněla, že farmacie má své kořeny právě v přírodě. Zásluhu na rozšíření znalostí peruánských bylin má dnes již zemřelý páter Edmund Szeliga, polský misionář a zakladatel Peruánského institutu andské fytoterapie v Limě. Do Peru odjel na misi v roce 1930 a rozhodně v té době netušil, jaký význam jeho cesta bude mít. Žil mezi indiány, kteří jej nazývali El Padre (otec) a učil se od nich využívat darů přírody – léčivých rostlin. Jejich neobvyklé vlastnosti ho natolik zaujaly, že se po zbytek života věnoval jejich výzkumu. Stal se legendou peruánského léčitelství a díky němu se informace o výjimečných účincích peruánských bylin rozšířily do celého světa. Zlomovým, pro jeho rozhodnutí věnovat se výzkumu léčivých účinků rostlin používaných indiány, bylo jeho seznámení se s rostlinou Uňa de gato, česky kočičí dráp.

S čím nám může Uňa de gato pomoci

Svůj název získala tato peruánská popínavá bylina podle zahnutých trnů umístěných za každým párem listů. O jejích účincích hovoří mnoho indiánských legend a Inkové ji považovali za svatou rostlinu. Je známá pod obchodním názvem Vilcacora a do popředí zájmu se dostala díky schopnostem brzdit rozvoj rakovinotvorných buněk. Ale má i protizánětlivé účinky, pomáhá zvýšit imunitu a účinně se používá při léčbě vysokého tlaku. Pro léčivé účinky se využívá hlavně odvar z vnitřní kůry. Vilcacora není jedinou bylinkou dováženou z Peru, která se proslavila díky svým výjimečným účinkům na lidský organismus. Velký potenciál pro naše zdraví je uložen v celé řadě z nich a většina je dobře dostupná i na domácím trhu.

Kde si objednat peruánské bylinky

Jednou z firem, která vkládá důvěru v léčivou sílu přírody je společnost Herbavis s.r.o. Nabízí čistě přírodní přípravky, bylinné čaje a doplňky stravy. Všechny nabízené produkty vybírá pod dozorem Státní zemědělské a potravinářské Inspekce. Takže neváhejte a dopřejte si i vy zdraví z amazonských pralesů.

Publikováno: 05. 02. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Ticháková