Jak začít běhat

Pohyb je součástí zdravého životního stylu. Zlepšíte svou kondici, stejně jako můžete zhubnout i nějaký ten kilogram. Mnoho lidí se často ptá, jak začít běhat. Pokud chcete s touto aktivitou také začít, zde jsou rady, kterých je vhodné se držet.

Kvalitní obuv je základem

Jak začít běhat? Nutností je mít správnou výbavu. Výhodou běhání je to, že v podstatě potřebujete jenom kvalitní boty. Takové, které budou dobře obepínat vaši nohu a dokážou lépe tlumit nárazy při dopadu. Jedině tak se bude jednat o pohyb bez případných zdravotních rizik. Dále už vám stačí jenom pohodlnější tričko a kraťasy a následně není žádným problémem začít.

S běháním začněte pomalu

Je třeba zvládnout základní styl. K tomu pomůže nejprve pomalejší tempo, během kterého budete hlavně hlídat věci, jako je držení těla, nebo správné dýchání. Teprve ve chvíli, kdy toto zvládnete, může přijít na řadu reálný běh, který už je přece jenom ve vyšším tempu. To je rozdíl mezi aktivitou, které se říká jogging. Ten je však u rekreačních sportovců, tedy běžců, mnohem populárnější.

Nepřeceňujte své síly

Když chcete začít běhat, je dobré znát limity svého těla. Je rozdíl, jestli někdo má běh jako doplňkovou aktivitu, nebo se jedná o osobu, která se měsíce nehýbala a nyní hledá rady, jak začít běhat. Pokud patříte do druhé skupiny, doporučíme začít třeba na oválu. Díky němu můžete kdykoliv přestat a do cíle dojít. To při klasickém běhání v přírodě není možné bez toho, abyste absolvovali delší procházku.

Střídejte různé trasy

Běhání by nikdy nemělo být nudou. Proto je vhodné střídat různé trasy. Můžete si je vytvářet sami, ve vašem okolí, nebo můžete dát na komunitu běžců ve vašem kraji. Vhodné je využívat moderní mobilní aplikace, kde najdete tras více než dost. A to jak tras s různým povrchem, tak i tras různých délek, nebo různých profilů celé trati.

Publikováno: 05. 01. 2018

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Ticháková