Průvodce světem kávovarů. Který je pro vás ten pravý?

Milujete dobrou kávu a chcete si ji dopřávat i jinde než jen v kavárně? Pořídit si kávovar pro domácí přípravu skvělé kávy, je určitě krok správným směrem, ale jaký vybrat? Na trhu je nespočet variant a orientovat se v nich může být někdy složité, zvlášť pokud s domácí přípravou kávy nemáte moc zkušeností. Každý typ kávovaru má své specifické vlastnosti, které určují, jakou kávu v nich můžete připravit i jak káva bude chutnat. Pojďme se společně podívat na různé typy kávovarů a zjistit, který z nich nejlépe odpovídá vašim potřebám a chuti.

Základní typy kávovarů

Ruční pákové kávovary

Ideální pro kávové nadšence, kteří si z její přípravy rádi vytvoří rituál. Umožní vám kontrolovat každý aspekt přípravy - od mletí, přes tampování až po extrakci. Vyžaduje, ale více času i zkušeností.

Automatické kávovary

Ideální pro ty, kteří dávají při přípravě přednost pohodlí nebo nemají času nazbyt. Stačí stisknout tlačítko a kávovar udělá vše za vás. Většina z nich má integrovaný mlýnek, takže si můžete i tak vychutnat kávu z čerstvě mletých zrn.

Poloautomatické kávovary

Tato volba je skvělá, jestliže hledáte něco mezi plnou kontrolou a pohodlím. Tlak vody a teplotu si nastavujete sami, ale proces samotné přípravy je automatizovaný. Výhodou u tohoto a předchozích typů je také možnost instalace filtrů, které čistí vodu. Například kvalitní vodní filtr Delonghi, zajistí, že voda ze které budete připravovat svou kávu, je bez nečistot a nežádoucích chemických látek, což se odráží také ve výsledné chuti.

Kapslové kávovary

Jsou vrcholem pohodlí. Vložíte kapsli, stisknete tlačítko a během chvilky je vaše káva hotová. Možnosti přizpůsobení chuti jsou sice omezené, zato je na trhu k dostání mnoho druhů kapslí s variacemi kávy, ze kterých můžete vybírat.

French Press/Francouzský lis

Jednoduchá a tradiční metoda přípravy silné a intenzivní kávy. Má celou řadu výhod – nepotřebuje elektřinu, můžete ji využít i pro přípravu čaje a klidně si ji s sebou vzít i na cesty.

Moka konvičky

Skvělá volba pro přípravu klasického silného espressa na sporáku. Jsou cenově dostupné a snadno se používají.

Ať už se těšíte na pečlivou přípravu kávy krok za krokem nebo preferujete pohodlí stisku jednoho tlačítka, určitě si vyberete takový kávovar, který vyhoví vašim potřebám. A nezapomínejte, že pro jejich správné fungování, dlouhou životnost a skvělou chuť kávy je nezbytná i správná péče. Pravidelně čistěte a odvápňujte, protože zanesené nečistoty a tvrdá voda může postupem času poškodit kávovar a ovlivnit chuť kávy. Pro tento účel existují speciální odvápňovače, jako je odvápňovač Delonghi EcoDecalk, který je účinný a ekologický.

Publikováno: 07. 02. 2024

Kategorie: Tipy

Autor: Štěpánka Novotná