Suchý únor jinak: Vyzkoušejte detox bez telefonu a elektroniky

Suchý únor se stal obdobím, které se nese ve znamení nulové konzumace alkoholu a také drog či léků. I když nemá ukazovat to, že se na něčem stáváme závislými, je to cesta, jak alespoň na chvíli tělo ozdravit. Pokud vám však alkohol nedělá vrásky, stejně tak nepociťujete závislosti na drogách nebo gamblerství čili si ani od těchto věcí nechcete či nemusíte dávat pauzu, co třeba zvážit detox bez telefonu a elektroniky?

Suchý únor trochu jinak

I když se původně suchý únor nesl ve znamení toho, že se nebude pít, nakonec si člověk našel v tomto bezmála třicetidenním období to svoje. Někdo se rozhodl každý den cvičit, jiný se rozhodl zbavit se (či omezit) jiný svůj zlozvyk. Někdo dává ruce pryč od her, jiný zase od telefonů a elektroniky celkově.

Neustále se totiž omílá dokola, že lidé jsou závislí na drogách, alkoholu nebo lécích. Jenže opomíjí se elektronika a mobilní telefony, zejména sociální sítě zde, na kterých si vypěstováváme daleko silnější a horší závislost, i když si to možná ani neuvědomujeme.

Jak to bez elektroniky zvládnout

Ať už se nakonec rozhodnete přejít na stranu abstinentů, nebo dáte přednost době bez telefonu nebo elektroniky, pomůže vám několik efektivních tipů, jak toto období zvládnout. Kupříkladu je vhodné najít si parťáka. Stejně jako v případě cvičení, i u tohoto platí, že ve dvou se to lépe táhne. A když jeden nebude moct, zastane to druhý.

Připravte se samozřejmě i na to, že vás bude zkoušet pokušení. Stejně jako při léčbě jiných závislostí, i tady vám přijde, že sociální síť je zákazným ovocem a to přece chutná nejlépe. Proto se připravte, že budete muset říct „ne”. V nejlepším případě si to i vyzkoušejte nebo si ve své hlavě stanovte scénáře, podle kterých pojedete, až taková situace nastane.

Pomoct vám v tom bude moct například odměna, kterou si stanovíte, pokud všechno dotáhnete do konce. Řekněte si, čím se odměníte, když na telefon prakticky nesáhnete.

Publikováno: 30. 01. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Ticháková