Jak spolu souvisí gambling a mindfulness?

Gamblerství, závislost a meditace: To jsou tři věci, které by podle očekávání neměly mít nic společného. Pravděpodobně jste už slyšeli o závislosti na hazardních hrách (gamblerství) a víte, že to není nic dobrého. Co to ale přesně je a jak léčba závislostí probíhá?

Gambling

Pravdou je, že závislost na hazardních hrách není o nic nebezpečnější než jiné typy závislostí – jen je to jedna z těch, které lze rozpoznat nejsnáze. Když někdo řekne, že je závislý na drogách nebo alkoholu, většina lidí netuší, o čem mluví – ale když někdo řekne, že je závislý na hazardních hrách, každý přesně ví, co tím myslí.

Hazardní hry jsou činností, která zahrnuje peníze a štěstí – a někdy hraje velkou roli náhoda, která rozhoduje o tom, kdo vyhraje nebo prohraje. Proto si mnozí hráči vybírají hru spíše podle šancí než podle úrovně svých dovedností (nebo se o to alespoň snaží).

Když se však dostanete do tohoto myšlení, snadno začnete o sázení přemýšlet jako o něčem víc než jen o zábavě – protože koneckonců pokaždé, když si sednete ke stolu nebo vytáhnete online hru v kasinu, vždycky je v tom nějaký pocit, emoce, kterou se snažíte vědomě či nevědomě tímto způsobem zpracovat.

Od gamblingu vám pomůže meditace

Hazardní hry mohou být návykové. Když se stane posedlostí, může způsobit stres a finanční problémy a také vést k dalším závislostem, jako je alkohol nebo drogy. Může se stát, že se budete cítit úzkostně, když nebudete vědět, odkud přijde příští výplata, nebo budete trávit příliš mnoho času přemýšlením o hraní, místo abyste se starali o sebe nebo svou rodinu.

Meditace není jen pro buddhisty. Ve skutečnosti je to skvělý způsob, jak vám pomoci zvládat vaše pocity v souvislosti s věcmi, jako je hazardní hraní – a dokonce vám pomůže překonat závislost snadněji než bez ní. Naučí vás, jak se soustředit na jednu věc, aniž byste se nechali rozptylovat jinými, takže si dokážete zachovat klid a jasnou mysl, i když se život kolem vás zblázní (což se stává často).

A co to všechno má společného? Hazardní hry mohou lidem pomoci meditovat Přesně tak –nejen meditace může pomoci se zvládáním stresu; existují také skvělé způsoby, jak mohou samotní hráči využívat meditaci jako součást procesu zotavování ze závislosti. 

Publikováno: 28. 02. 2023

Kategorie: Zlozvyky

Autor: Barbora Ticháková