Nestyďte se za to, že se stydíte. Ale jak stydlivost překonat?

Stydlivost je přirozená vlastnost, kterou má téměř každý. Výjimkou jsou extrémně sebevědomí lidé bez špetky sebereflexe a lidé se skony k sociopatii či psychopatii. Lehké začervenání je navíc milým projevem citlivosti dotyčného... Jenomže čeho je moc, toho je příliš, a když vás stud začne omezovat v běžném životě, měli byste s ním něco udělat. Extrémní stydlivost se projevuje rudnutím, koktáním třesem i nadměrným pocením - a všechny tyto projevy jsou krajně nepříjemné. Naštěstí existují techniky, s jejichž pomocí se trémy a úzkosti zbavíte, nebo se s nimi alespoň vyrovnáte.

Pronikejte do hloubky problémů

Každou situaci, kdy jste znervózněli, důkladně rozeberte. Zamyslete se nad příčinou a snažte se najít logický důvod, proč k tomu došlo. Hledejte způsob, jak proniknout k jádru věci. Je zde někdo nebo něco, co vám vadí? S problémem můžete pracovat až ve chvíli, kdy ho identifikujete.

Jděte do "kritických" situací po hlavě

Situacím, ze kterých máte strach, se nevyhýbejte. Naopak je vyhledávejte a snažte se nervozitu odbourat. Bude to těžké, ale zvládnete to. Jde jen o zvyk!

Mějte se rádi

Zní to jako často omílaná fráze, nicméně sebeláska je skutečně velmi důležitá. Nepleťte si ji však s narcismem. Vyzdvihujte své dobré vlastnosti a snažte se nemyslet na nedostatky. Nikdo není dokonalý a vaše okolí vás bude do značné míry vnímá právě tak, jak se před ním prezentujete.

Získejte nad sebou kontrolu

Stydlivost je často projevem nejistoty. Jakmile nad sebou získáte kontrolu vytratí se jako pára nad hrncem. Pomoct si můžete například správnou technikou dýchání. V případě nervozity v posteli pak třeba přírodními produkty na posílení erekce – které jsou mimochodem bezpečnější než Viagra. A když už jsme nakousli stud při postelových hrátkách, rozšiřte si obzory a přečtěte si, co je Kamagra. Problémy s erekcí lze řešit i jinak než přípravky, které se v ČR nesmí prodávat.

Přestaňte se srovnávat s ostatními

Proč jiní lidé překypují sebejistotou, zatímco vy se zardíte, kdykoliv na vás promluví někdo cizí? Překvapilo by vás, kdybyste věděli, kolik vašich známých na sobě soustavně pracuje, protože je trápí podobný problém jako vás. Nikdo není dokonalý a neustálé srovnávání s ostatními vám rozhodně neprospívá. Zaměřte se na sebe!

Publikováno: 22. 05. 2019

Kategorie: Osobní rozvoj

Autor: Barbora Ticháková