Závislost na hrách aneb gamblerství. Nenápadná závislost s fatálními následky

Závislost na drogách či závislost na alkoholu je všem moc dobře známá. Je to problém, který sužuje lidi od nepaměti. A bohužel stále s těmito závislostmi není vyhraný boj. V posledních letech se však k těmto závislostem přidala další, a to závislost na hrách čili gamblerství. Jedná se o takzvanou nelátkovou závislost, která však může mít stejně drastické, možná až fatální následky jako zmiňované závislosti.

Počet nelátkově závislých každým rokem stoupá

Jak již bylo zmíněno, o gamblerství lze mluvit jako o takzvané nelátkové závislosti. A právě s nimi v posledních letech žije stále větší množství lidí. Nelátkovou závislostí trpí podle průzkumů především lidé mladší pětatřiceti let. Je však třeba konstatovat, že nejen lidé mladší pětatřiceti let jsou závislými na hrách či podobných nelátkových věcech. Ani senioři nejsou mezi závislými výjimkami, i když jich není tolik jako těch mladších.

Nejznámější nelátkovou závislostí je právě gamblerství, otázkou ale zůstává, kdo se dá za gamblera vlastně plnohodnotně označit.

Kdo je gambler?

Pokud mluvíme o gamblerovi, mluvíme o člověku, o patologickém hráči. Většinou se kupodivu jedná o vzdělaného, sofistikovaného člověka, který si z počátku hraním dopřává trochu klidu po náročném, vystresovaném dni. Z počátku tak začíná sázet na dostihy nebo sport, později začne trávit čas i na automatech, kde je výhra rychlejší, i když méně pravděpodobná.

Závislým se člověk na hrách stává ze stejného důvodu, jako je tomu v případě závislosti na alkoholu nebo u závislosti na lécích. Hry nebo sázení poskytuje slastnou úlevu a člověka netěší nic jiného než právě hraní.

Člověk začne být na hraní závislý především díky prvotnímu velice rychlému zbohatnutí. Jenže pak se ono štěstí začátečníka vytrácí, ovšem člověk nepřestává prahnout po dalším vítězství.

Publikováno: 01. 10. 2020

Kategorie: Zlozvyky

Autor: Barbora Ticháková