7 změn, které můžete udělat pro ekologicky šetrný život

Mnozí z vás už možná vědí o změně klimatu. Ti, kteří ještě nejsou v obraze, by měli vědět, že přívalové deště, extrémní vedra, záplavy a požáry jsou důsledkem změny klimatu. Ke změně klimatu nedošlo náhle, ale v důsledku dlouholetého zanedbávání důsledků svého jednání na životní prostředí, což vedlo k drastickým změnám klimatu.

Ačkoli situace není nenapravitelná, klimatické změny jsou stále zvratné. Svůj podíl na tom můžete mít tím, že si ve svém životě vytvoříte udržitelné návyky. Ti, kteří chápou důležitost ekologického přístupu, to již možná dělají, zatímco ostatní možná nevědí, jak začít. Zde je několik změn životního stylu, které vám pomohou žít šetrněji k životnímu prostředí. Nejenže to prospěje vašemu zdraví, ale také vám to z dlouhodobého hlediska ušetří peníze.

1. Kupujte pro dům obnovitelnou energií

Začněte dělat správné kroky přechodem na obnovitelné zdroje energie. Elektřina, kterou používáme v našich domácnostech, se obvykle vyrábí z tradičních zdrojů, jako jsou fosilní paliva. Bohužel tato fosilní paliva, stejně jako uhlí, způsobují velké znečištění svými emisemi skleníkových plynů. Většina elektřiny, kterou dnes používáme, se však stále vyrábí spalováním uhlí. Pokud chcete svůj domov napájet ekologicky šetrným způsobem, je solární energie nejpraktičtější a nejvhodnější volbou. Pokud jej používáte pro obytné účely, velikost panelu závisí na vaší spotřebě energie. Pokud máte větší dům, můžete potřebovat více panelů. Náklady na instalaci mohou být trochu vyšší, ale jakmile tyto panely nastavíte, můžete si doma užívat elektřinu zdarma.

2. Vypínejte elektrické spotřebiče, pokud je již nepoužíváte

Provedení drobných úprav v domácnosti může mít velký dopad Tyto úpravy vyžadují, abyste byli pozornější. Zapínejte elektrická zařízení jen tehdy, když je potřebujete, a používejte je v nezbytném množství; například stačí mít zapnuté jedno světlo místo dvou. Můžete si také vybrat světla, která sníží vaše účty za elektřinu a budou méně škodlivá pro životní prostředí. Jednou z možností je použití světel s technologií LED Tyto druhy světel snižují množství energie pocházející z elektráren, protože vyžadují méně elektřiny.

3. Používejte biologicky rozložitelné, rozložitelné a ekologické materiály

Každý rok jsou za účelem výroby toaletního papíru pokáceny miliony stromů. Toto odlesňování má velmi škodlivé účinky na životní prostředí, například zvýšené záplavy a erozi půdy. Jaké je řešení tohoto problému?

Bambus je přirozeně se vyskytující, vysoce ekologický a biologicky odbouratelný materiál. Volbou bambusového toaletního papíru lze ušetřit miliony stromů před pokácením. Člověk spotřebuje v průměru 100 rolí toaletního papíru za rok. Používání toaletního papíru vyrobeného z kmenů stromů tedy skutečně poškozuje životní prostředí. Mezi další snadno dostupné výrobky z bambusu patří zubní kartáčky, hřebeny, příbory a brčka.

4. Přechod na ekologické čisticí prostředky

Většina z nás je zvyklá chodit do supermarketu pro své oblíbené čisticí prostředky na chemické bázi do koupelen nebo jiných prostor. Neuvědomujeme si, že tyto čisticí a prací prostředky obsahují složky, které mohou být škodlivé pro životní prostředí.

Používání složek rostlinného původu v pracích a čisticích prostředcích způsobuje odlesňování. Tyto složky se pěstují z komerčních plodin, jako je palma olejná, pro jejíž pěstování je nutné kácet lesy. Aby byl váš životní styl šetrnější k životnímu prostředí, měli byste upřednostňovat ekologické čisticí prostředky, které neobsahují tyto škodlivé složky.

5. Kompostování pro domácnosti

Mnoho předmětů ve vaší domácnosti se může zdát zbytečných, ale mohou být využity pro pomoc životnímu prostředí. Tato činnost je známá jako kompostování v domácnostech Vyhraďte si v místě bydliště nádobu na kompost a dejte do ní veškerý odpad, jako jsou vaječné skořápky, slupky z ovoce a zeleniny atd. do koše Snížíte tak množství odpadků a výsledný organický produkt můžete použít jako přírodní hnojivo pro vaše záhony. Můžete se tak zbavit odpadků a zároveň vyživit půdu na zahradě.

6. Kupujte jen to, co potřebujete

Často se může stát, že vaše nákupní košíky obsahují buď variantu něčeho, co již máte, nebo něco, co si chcete uložit do budoucna. Nákup ve velkém množství může být užitečný v určitých situacích, například před nadcházejícím bouřkovým obdobím nebo předpovědí následných dešťů. Za normálních okolností však vede k nadměrné spotřebě, která poškozuje životní prostředí. To způsobuje nárůst množství odpadu a znečištění, což má negativní vliv na životní prostředí. Proto je rozumné nakupovat jen to, co je nezbytné, a v omezeném množství.

7. Začněte recyklovat, abyste zabránili přeplnění skládek

Recyklace je způsob, jak snížit zatížení životního prostředí. Snižuje znečištění a šetří energii tím, že snižuje nebo eliminuje potřebu použití nových materiálů při výrobě. V současné době se plast recykluje na výrobu nových oděvů, přičemž se spotřebovává méně energie a dalších zdrojů, čímž se odkloní od spaloven a skládek. Pokud by se tento plast spaloval ve spalovnách, došlo by k masivnímu uvolňování skleníkových plynů.

Můžete si doma umístit recyklační koš a naplnit ho recyklovatelnými předměty, jako jsou plastové a skleněné lahve a oblečení. V mnoha státech a městech jsou nyní navíc sběrná střediska, kam můžete posílat recyklovatelné předměty ze svého domova, a přispět tak k ochraně životního prostředí.

Závěr

Změny klimatu jsou jasným důkazem, že je nezbytné se chovat ekologicky. Naše neopatrné a bezohledné chování je nejvýznamnějším faktorem, který způsobuje změnu klimatu a poškozuje životní prostředí. Přechod na ekologické výrobky a drobné změny v životním stylu prospějí životnímu prostředí i našim financím. Přizpůsobení návyků, jako je nakupování pouze toho, co potřebujete, recyklace, opětovné využívání a šetření energií, může mít významný dopad na vytvoření čistšího a ekologičtějšího životního prostředí.


Publikováno: 11. 02. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Ticháková

Tagy: elektřina | ekologie