Jaké jsou výhody pití kávy pro lidský organismus? A skutečně bychom se jí měli vyhýbat?

O tom, jak káva působí na lidský organismus, se vedou polemiky mezi lékaři, makrobiotiky i běžnými konzumenty tohoto nápoje nabitého kofeinem. Převažují názory o pozitivním působení kávy, které pokud jej nepřeženete, může velice rychle přinést vašemu tělu benefity, které byste na první pohled nepředpokládali. Které to jsou? A dokážete si opravdu kvalitní kávu připravit i doma?

Kvalita zrn i vody hraje při přípravě kvalitní kávy důležitou roli

Aby káva, kterou konzumujete, měla opravdu pozitivní účinky na váš organismus, je potřeba vybrat kvalitní pražená kávová zrna a nepodcenit ani zdroj vody, která je pro její přípravu neméně důležitá. Kvalitní vodu získáte například filtrací vaší kohoutkové vody ve filtrační konvici, díky které z ní odstraníte všechny nežádoucí látky a příměsi. Při používání filtrační konvice ale nezapomeňte na pravidelnou výměnu filtrační patrony, která do sebe zachytává z vody těžké kovy, vodní kámen, chlór, pesticidy a další látky zhoršující její chuť i chemické vlastnosti. Stejně tak vlastníte-li kávovar, u něhož k přípravě lahodného nápoje postačí jediný stisk tlačítka, měla by výměna filtrační patrony na vodu být nedílnou součástí jeho pravidelné údržby.

Jaké výhody může tedy lidské tělo díky pití kávy získat?

Máte-li již zajištěn zdroj opravdu kvalitní kávy, která vám přináší příjemné zážitky, možná si ji vychutnáte ještě více, budete-li vědět, jaké výhody pro vaše zdraví v sobě tento tmavý nápoj skrývá:
  • Velké množství antioxidantů. Ty mohou nejen zpomalit vaše stárnutí, ale také pomoci se záněty, artrózou a neutralizací volných radikálů. Kromě toho pomohou vyloučit z těla toxiny získané pobytem v nevyhovujícím prostředí a usnadní vám boj s nadváhou a obezitou.
  • Zvýšení efektivity mozkové činnosti. Jak známo kofein stimuluje centrální nervovou soustavu, díky tomu nám usnadňuje soustředění a přemýšlení. Dlouhodobá pravidelná konzumace kávy navíc zvyšuje i naši schopnost řešit problémy a zmírní psychické obtíže.
  • Snížení pravděpodobnosti vzniku dny. Ta bývá důsledkem přehnané konzumace masa a živočišné bílkoviny obecně a projevuje se především bolestmi kloubů a horší schopností pohybu. Káva snižuje množství kyseliny močové v těle, která klouby zanáší a tím ulevuje od bolestí.
  • Pozitivní vliv na játra. Kofein obsažený v kávě má potenciál snižovat riziko vzniku cirhózy jater a zlepšovat jejich kondici, díky níž může tento orgán čelit i jiným chorobám, jako například zánětům či rakovině.

Publikováno: 28. 05. 2020

Kategorie: Strava

Autor: Barbora Ticháková